Servicesektoren: Fokus på løn, psykisk arbejdsmiljø og uddannelse

Peter Ottosens fortæller i denne video om det, som sektoren for Teknik og Service og Kost og Service har arbejdet med i 2023 og 2024.

Af: Inge-Marie Krøier

Peter Ottosen er faglig sekretær i fagforeningen FOA Nordjylland, og i servicesektorens årsberetning fremhæver han de mange udfordringer, sektoren står overfor, især relateret til løn og tillæg. Der har været flere sager om forkert udbetalte tillæg, som har krævet langvarige forhandlinger. Et eksempel er en sag, hvor et medlem fik udbetalt 260.000 kr. i manglende tillæg efter over et halvt års forhandlinger.

Derudover nævner han sager om psykisk arbejdsmiljø, især i børnehaver, hvor mobning og drillerier er en stigende udfordring. FOA arbejder på at forbedre dialogen mellem arbejdsgivere og medlemmer for at sikre et bedre arbejdsmiljø.

Ottosen beretter også om uddannelsesinitiativer, især inden for ambulanceområdet, hvor der er sket stor udvikling de seneste to år. FOA har været med til at skabe flere uddannelsesmuligheder og følger med i lokale uddannelsesudvalg for at sikre kvaliteten af uddannelserne.

Endelig nævner han udviklingen af fælles ejendomsdrift i Thisted Kommune, som FOA Nordjylland har været med til at udvikle. Medlemmerne er tilfredse med resultatet, og FOA Nordjylland følger udviklingen tæt.

Hvis der er behov for yderligere hjælp eller dialog, opfordrer han medlemmerne til at kontakte FOA Nordjylland.